full page

Масло чорного кмину

Введення

Насіння чорного кмину, культивованого в Саудівській Аравії, Ефіопії, Єгипті, Індії, США, Середньої Азії, Середземномор'ї, Закавказзі і Північному Кавказі, здавна і традиційно використовуються в якості пряної і ароматної кулінарної приправи (через широке застосування в кулінарії різних країн світу популярна східна пряність чорний кмин носить цілий ряд інших назв, серед яких - «чорнушка», «індійський кмин», «кумін, «зіра», «римський коріандр», «Джиро», «кмин»).




Але не менш знамените з давніх пір насіння чорного кмину як джерело рослинної олії (олія чорного кмину)  в якості унікального за своєю цілющою силою засобу для лікування різних захворювань.


За даними сучасних археологічних досліджень історія застосування олія чорного кмину в народній медицині країн Азії, Африки, Середземномор'я і Близького Сходу налічує більше 3000 років. Про дивовижні лікувальні властивості олії чорного кмину згадували у своїх медичних трактатах знаменитий Гіппократ і давньогрецький фармаколог Діоскорид. Жителі Давнього Єгипту застосовували олія чорного кмину в якості натурального косметичного засобу і в складі протиотрути при укусах змій, а також вживали в їжу цей корисний рослинний продукт для поліпшення травлення, для позбавлення від глистів, для поліпшення роботи печінки, легенів і нирок. Найбільшу популярність в давньосхідній медицині олія чорного кмину отримала завдяки згадці про неї в Корані (пророком Мухаммедом олія чорного кмину була названа «засобом від усіх недуг, крім смерті»), а також завдяки прославлянню цього природного продукту в наукових працях Авіценною, який стверджував, що чорний кмин допомагає людині не тільки боротися з хворобами, але і сприяє підвищенню «життєвої сили», подоланню втоми і перевтоми. Варто відзначити, що і як багато століть тому, олія чорного кмину володіє різноманітними лікувальними властивостями та знаходить також широке застосування аюрведою (традиційній системі індійської ведичної медицини).


В даний час багато відомих фармацевтичних компаній різних країн світу додають насіння і масло чорного кмину в різні лікарські препарати (в якості фармакологічного сировини чорний кмин найбільш активно використовують в арабських державах і таких країнах як Франція, Німеччина, Італія, Великобританія, США). Найякісніша олія чорного кмину, що містить у своєму складі максимальну кількість корисних вітамінів, мінералів та біологічно активних речовин, виробляється шляхом холодного пресування (віджиму) насіння чорного кмину, що містить у своєму складі до 36% цього цінного рослинного жиру. Сировину для виробництва олії чорного кмину, як правило, вирощують в екологічно чистих районах без застосування в процесі культивування будь-яких шкідливих для здоров'я людини хімічних речовин.


Олія чорного кмину, що представляє собою зеленувато-коричневу рідину, володіє гострим пряним ароматом і характерним терпким смаком. Варто зазначити що «м'якими» і ніжними за смаком і ароматом є олії чорного кмину, вироблені в Сирії та Туреччини. Олії з насіння чорного кмину, що поставляються з Ефіопії, Єгипту чи Саудівської Аравії, відрізняються більш насиченим смаком і ароматом.


Склад олії чорного кмину

Олія чорного кмину містить у своєму складі більше 100 різних компонентів, 50 з яких є каталізаторами обмінних процесів, які відбуваються в організмі людини.




У складі олії чорного кмину Присутні ненасичені и насичені жирні кислоти, фосфоліпіди (46% з якіх припадає на частко фосфатіділхолін), 15 амінокіслот (в т.ч. аргінін), з яких 8 - незамінних, каротіноїди (попередники вітаміну А), вітаміни Е , D, С, вітаміни групи B (B1, B2, B3, B6, B9), Різні макро- и мікроелементи (калій, натрій, фосфор, кальцій, марганець, залізо, цинк, мідь, селен, нікель та ін.), фітостероли (бета-ситостерин, кампестерін, стигмастерин та ін.), флавоноїди, дубильні речовини, полісахаріди і моносахариди (глюкоза, ксилоза та ін.), алкалоїди, ензими, сапоніни, трітерпенові сапоніни, Ефірні олії (до 1,3%).


Олія чорного кмину багата на корисні для організму людини ненасичені жирні кислоти (більше 85%) (в жирнокислотному складі цього натурального рослинного продукту лідируючу позицию займає лінолева поліненасичена кислота Омега-6 (до 58%), склад мононенасиченої кислоти Омега-9 в олії чорного кмину досягає 24 %). У складі олії чорного кмину також присутні й інші жирні кислоти: пальмітінова (до 14%), стеаринова (до 3,5%), арахінова (до 1,2%), мірістінова (до 0,4%), ліноленова (Омега- 3) (менше 0,2%), пальмітолеїнова (около 0,1%).


Містяться в олії чорного кмину незамінні Омега-6 и Омега-9, жирні кислоти, що сприяють поліпшенню роботи серцево-судинної, нервової и травної систем, відновленню нормального гормонального балансу та нормалізації ліпідного обміну, перешкоджають розвитку запальний процесів, а також благотворно впливають на шкіру, відіграють важливу роль у зміцненні імунітету и очищенні організму людини від усіляких шкідливих речовин.


Вітамін Е, що входить до складу олії, також як і ненасичені жирні кислоти, має протизапальну властивість, бере активну участь у формуванні імунітету, відновлює водний баланс шкірного покриву, покращує роботу серця і судин. Крім того, цей потужній природний антиоксидант, що міститься в олії насіння чорного кмину, благотворно впливає на роботу м'язової системи, значною мірою сприяючи підвищенню фізичної сили и витривалості, відіграє найважливішу роль у функціонуванні репродуктівної системи людини й необхідний для повноцінного ембріонального розвитку.


Потужна ранозаживляюча здатність олії чорного кмину в значній мірі обумовлена ​ каротіноїдами (що перетворюються  під впливом ферментів в організмі людини в антиоксидант-Вітамін А). Вітамін А, що синтезується з каротиноїдів сприяє активній регенерації пошкодженіх ділянок шкіри та слизових оболонок, стимулює синтез колагену, сприяє стабілізації рівня глюкози в крови. Необхідний для повноцінного формування кісток і зубної емалі, а також для природного вироблення статевих гормонів.


«Рослинні гормони» фітостероли, високим вмістом яких відрізняється олія чорного кмину, необхідні організму людини для природнього вироблення гормонів, провітаміну D и жовчних кислот. Надають імуностимулюючу, протизапальну бактерицидну дію, а такоже сприяють зменню вмісту в крові цукру та холестерину, фітостероли часто Використовують в якості складових компонентів різних лікарських препаратів, призначених для ПРОФІЛАКТИКИ та лікування серцево-судинних, ендокрінних захворювань, захворювань передміхурової залози.


Лікувально-профілактичні властивості олії чорного кмину

Багата необхідними організму людини вітамінами, мінералами і біологічно активними речовинами, насичена природними «антибіотиками» і імуностимуляторами, що володіє широким набором корисних властивостей (бактерицидну, протизапальну, протипаразитарну, протигрибкову, спазмолітичну, сечогінну, жовчогінну, болезаспокійливу і ін.) олія чорного кмину протягом багатьох сторіч традиційно знаходить широке застосування в аюрведою, в народній медицині країн Близького Сходу, Азії, Африки та Кавказу.


Дослідження, проведені в 1992 році індійськими вченими довели, що олія чорного кмину є досить ефективним засобом боротьби з різними видами патогенних мікроорганізмів. В ході цих досліджень, зокрема, було виявлено, що по бактерицидній дії олія чорного кмину перевершує деякі види вельми популярних в офіційній медицині того часу синтетичних антибактеріальних препаратів, таких як ампіцилін, гентаміцин, тетрациклін та ін. Також було встановлено, що на відміну від отриманих штучним шляхом «антибіотиків», олія чорного кмину у боротьбі зі шкідливими для організму людини бактеріями (у тому числі і зі збудниками холери) діяла вибірково, не порушуючи баланс корисної кишкової мікрофлори і не викликаючи дисбактеріозу.


Користь олії чорного кмину для серцево-судинної системи. Комплекс, що складається з ненасичених кислот Омега-6 і Омега-9, фітостеролів, флавоноїдів, вітамінів А, С і Е, ефірних масел, що містяться в олії чорного кмину, сприяє зміцненню і підвищенню еластичності стінок кровоносних судин, зменшенню ламкості і проникності капілярів, перешкоджає утворенню тромбів, знижує артеріальний тиск, сприяє зниженню вмісту в крові холестерину, запобігаючи утворенню небезпечних атеросклеротичних бляшок, а також купірує спазми кровоносних судин і перешкоджає розвитку запальних процесів у серцево-судинній системі. Олія чорного кмину при регулярному вживанні може принести відчутну користь у профілактиці та в складі комплексного лікування атеросклерозу, артеріальної гіпертонії, ішемічної хвороби серця, вегето-судинної дистонії, запальних захворювань серця і судин, захворювань, пов'язаних з порушенням мозкового кровообігу, варикозного розширення вен, тромбофлебіту, тромбозів.


Олія чорного кмину покращує роботу травної системи. Сприяє підвищенню апетиту, в значній мірі покращує перистальтику шлунка та кишечника, має жовчогінну дію, відновлює нормальний баланс корисної кишкової флори, нормалізує кислотність шлункового соку, а також сприяє усуненню диспепсичних явищ, пов'язаних з порушенням травлення (відрижка, нудота, блювання, метеоризм, діарея). Містяться в олії чорного кмину фосфоліпіди, які покращують дезінтоксикаційну функцію печінки, сприяють відновленню клітинних мембран гепатоцитів, запобігають розвитку жирової дистрофії печінки. Входять до складу олії чорного кмину дубильні речовини, флавоноїди, вітаміни А і Е, поліненасичені жирні кислоти, фітостероли, цинк і марганець перешкоджають розвитку запальних і еррозивно-виразкових процесів в органах травної системи. Крім того, олія чорного кмину здавна і традиційно використовується в народній медицині як ефективний протиглистовий засіб. Введення в раціон харчування олії чорного кмину може бути дуже корисним для профілактики і в складі комплексного лікування гельмінтозів, дисбактеріозу, виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки, гастриту, ентероколіту, ентериту, коліту, жовчокам'яної хвороби, дискінезії жовчовивідних шляхів, панкреатиту, гепатиту, холециститу, холангіту, холецістохолангіта, стеатозу печінки, цирозу.


А також регулярне вживання олії чорного кмину також вельми корисно:


Крім того, олія чорного кмину при зовнішньому застосуванні найбільш ефективна при:


Застосування олії чорного кмину в косметології

Є багатим джерелом речовин, благотворно впливає на стан шкіри і волосся (ненасичені Омега-6 і Омега-9 кислоти, вітаміни А, Е і групи B, фітостероли, цинк та інші мінеральні речовини), олія чорного кмину протягом багатьох сторіч користується великою популярністю у жінок в якості ефективного косметичного засобу.




При зовнішньому використанні олія чорного кмину надає наступну косметичну дію:


У зв'язку з перерахованими вище властивостями олія чорного кмину особливо часто використовується:


Необхідно відзначити, що зважаючи на вельми інтенсивну дію на шкіру олію чорного кмину не рекомендують використовувати в косметичних цілях в чистому, нерозбавленому вигляді (виняток становить лише застосування олії чорного кмину на невеликих ділянках обличчя і тіла - в областях локалізації вікових і мімічних зморшок, в області носогубних складок, на невеликих ділянках запаленої, огрубілою, облущеної шкіри і т.д.). У косметології «сильнодіюча» олія чорного кмину найчастіше використовують у суміші з іншими косметичними маслами (оливковим, маслом виноградних кісточок та ін.).


Олія чорного кмину також знаходить достатньо широке застосування в ароматерапії (в якості базової (транспортної) олії).


Спосіб застосування олії чорного кмину

Для профілактики і лікування захворювань, а також з метою зміцнення імунітету олію чорного кмину рекомендується приймати:


Олію чорного кмину бажано вживати в їжу вранці, після сніданку. Для поліпшення смаку цієї рослинної олії його можна перед вживанням змішувати з фруктовим соком, йогуртом або медом.


Тривалість курсу щоденного вживання олії чорного кмину може становити від 3 до 4 місяців. При необхідності курс прийому цього продукту можна повторити з перервою в 2 місяці.


Протипоказання до вживання

Індивідуальна непереносимість продукту. Олію чорного кмину протипоказано вживати вагітним жінкам, а також людям, що перенесли недавно операції з трансплантації органів. При зовнішньому застосуванні олію чорного кмину в ряді випадків може викликати роздратування і алергічні реакції шкіри.


Умови зберігання

Олію чорного кмину бажано зберігати в сухому, захищеному від світла місці при температурі, що не перевищує 25ºC.